понеділок, 28 грудня 2015 р.

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС ЕСЕ «Я – ЄВРОПЕЄЦЬ»!

Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Серце до серця» спільно з Посольством Литовської Республіки в Україні за підтримки Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства молоді та спорту України у листопаді 2015 року–березні 2016 року проводять ІІІ Всеукраїнський конкурс есе «Я – європеєць».
Конкурс проводиться серед учнів і вихованців 8-11 класів загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, членів дитячих і молодіжних громадських організацій України.
До участі в Конкурсі допускаються роботи у друкованому варіанті обсягом не більше двох сторінок у форматі Microsoft Word, шрифт і розмір літер всіх частин есе – Times New Roman, 14 nm. Поля сторінок: ліве – 3 см, праве – 1 см, нижнє, верхнє – 2 см.
Роботи учасників Конкурсу в строк до 12 лютого 2016 року надсилаються на електронну адресу: info@sds.in.ua. У роботі обов’язково зазначаються відомості про автора, його місце навчання (повне найменування навчального закладу (населений пункт, район, місто, область) та контакти (телефон та електронна адреса (e-mail).
Докладніше про Конкурс читай
тут.

неділя, 27 грудня 2015 р.

«ВЕСЕЛІ НОВОРІЧНІ ПОДОРОЖІ» ВІД ТІТОНЬКИ СОВИ

Давай знову завітаємо в гості до тітоньки Сови. Минулого разу ти подивився історію про те, як Дід Мороз з’їздив до Китаю. А зараз настав час з Азії відправитися в Європу – до Англії. Англія – прекрасна країна з давньою історією та великими традиціями, де живуть справжні леді та джентльмени. Цікаво, а як вони зустрічають Новий рік?
Пригоди Дідуся Мороза в Вьєтнам дивись у наступному випуску «Веселих новорічних подорожей».
Пригоди Дідуся Мороза в Африці дивись у наступному випуску «Веселих новорічних подорожей».

пʼятниця, 25 грудня 2015 р.

ЮВІЛЯР ГРУДНЯ

30 грудня - 150 років від дня народження Джозефа Редьярда  Кіплінга, англійського поета та прозаїка.
Джозеф Редьярд Кіплінг (1865 - 1936), безперечно, є одним з найвідоміших письменників Великобританії. Він вніс свій значний внесок у розвиток англійської літератури. Більш відомий як творець дитячих казок про Мауглі, допитливе слоненятко, кішку, яка гуляє сама по собі, про відважного мангуста Рікі-Тікі-Таві та багатьох інших.
Книга джунглів — збірка оповідань, серед яких відомі розповіді про Мауглі, вихованого серед вовків. Таланту Кіплінга було віддано належну повагу, і він в 1907 році став першим з англійців, який отримав Нобелівську премію з літератури.

субота, 19 грудня 2015 р.

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ

Що ти хочеш отримати в нагороду за добре життя на землі? - запитав Господь у Миколая. Нічого не хочу,- відповів Миколай, - тільки дозволь мені, Боже, хоч інколи сходити з неба на землю і відвідувати дітей, яких я дуже сильно люблю. 
 З того часу в ніч з 18-го на 19-те грудня святий Миколай ходить по землі і розносить добрим і чемним дітям подарунки. Це найбажаніший день для дітлахів. Напередодні свята діти пишуть Миколаю листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно і моляться до нього, просячи передусім здоров’я собі та батькам. Удень перед святом згадують усі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бо чемні діточки обов’язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні-прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися.

пʼятниця, 18 грудня 2015 р.

КОНКУРС ТВОРІВ ЕПІСТОЛЯРНОГО ЖАНРУ «НАПИШИ ЛИСТА СОБІ 45-ТИ РІЧНОМУ»

Укрпошта запрошує школярів від 10 до 15 роківвзяти участь у національному етапі 45-го Міжнародного молодіжного конкурсу творів епістолярного жанру «Напиши листа собі 45-ти річному», який проводить Всесвітній поштовий союз.
Національний конкурс відбувається в два етапи:
– регіональний етап – проводиться з 15 жовтня 2015 року до 30 січня 2016 року. В цей період конкурси організовують дирекції Укрпошти в усіх областях України.
– фінальний етап – триватиме з 01 березня до 15 квітня 2016 року.
Розглядатимуться твори, що посіли перше місце в кожній дирекції Укрпошти.
Переможців національного конкурсу Укрпошта оголосить 30 квітня 2016 р.
Творча робота переможця національного конкурсу відправлятиметься на оцінювання журі Міжнародного конкурсу. Переможці Міжнародного конкурсу отримають золоту, срібну і бронзову медалі за перше, друге і третє місце відповідно. Дитина, яка отримає золоту медаль, також нагороджується поїздкою в м. Берн (Швейцарія), де проведе незабутню подорож у супроводі організаторів конкурсу.
Надсилай конкурсні роботи на адресу Вашої місцевої дирекції Укрпошти із позначкою на конверті «Конкурс ВПС». Ознайомитись з адресами дирекцій можна на сайті Укрпошти.

четвер, 17 грудня 2015 р.

ЕКСКУРСІЯ ДО БІБЛІОТЕКИ



15 грудня на екскурсію до Семенівської районної бібліотеки для дітей завітали учні Наріжанської ЗОШ І-ІІст., та Худоліївської ЗОШ і-ІІІст. (вчителі Волик Л.В., Гаврик В.М., Махно С.П.)
Працівники познайомили гостей з відділами бібліотеки, з Інтернет - центром для дітей, з народознавчим куточком. Так як зустріч відбулася напередодні Святого Миколая та Нового року, провели вікторину «Зимова сніговерть». Діти з задоволенням розгадували загадки, відповідали на запитання, переглянули книжкову ілюстративну виставку «Новий рік крокує по планеті».

середа, 16 грудня 2015 р.

«ВЕСЕЛІ НОВОРІЧНІ ПОДОРОЖІ» ВІД ТІТОНЬКИ СОВИ

Тітонька Сова у передачі «Весела новорічна подорож» знову розповість тобі про цікаві звичаї святкування Нового року.
Цього разу ти дізнаєшся про те, як святкують Новий рік в Європі та Індії.
Продовжуються і цікаві та дуже незвичайні новорічні подорожі Дідуся Мороза. Де? Цього разу… в Індії. Дивись!
 

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ ЗАВІТАВ ДО ДІТЕЙ-ІНВАЛІДІВ

До Дня Святого Миколая у Семенівській районній бібліотеці для дітей спільно з районною організацією інвалідів, районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді й управлінням юстиції Семенівського району було проведено свято "В Український рідний край поспішає Миколай", участь у якому взяли діти з обмеженими можливостями, що навчаються в НВК №1 та НВК №2.
Зустріч відбулася у теплій дружній атмосфері. Діти мали змогу провести час, відгадуючи загадки та граючи в гру "Поле чудес".
Зі святковими привітаннями до дітей завітав Святий Миколай та Сніговик. Кожен з учасників свята отримав призи та подарунки. Свято завершилося смачним чаюванням, спонсорами якого виступили І. О. Мороз, Н. В. Провозьон та І. В. Проскурня.


середа, 9 грудня 2015 р.

БАРОНУ МЮНХАУЗЕНУ - 230 РОКІВ

 

Мюнхаузен, як літературний персонаж уперше з’явився 1781 року. У восьмому числі берлінського часопису «Путівник для веселих людей» було видруковано цикл із шістнадцяти оповідань, автор яких назвався «M–h-s-n». А 1783 року в дев’ятому числі самого часопису – ще два оповідання. Хто був автор цих оповідань – можна тільки здогадуватись. 
1785 року в Англії анонімно вийшла вже окремим виданням «Оповідь барона Мюнхаузена про його дивовижні мандри та пригоди в Росії». Невелику книжечку за один шилінг, написану англійською мовою, розхапали протягом одного дня. А протягом року її було перевидано п’ять разів. У ті часи надзвичайно модні були оповідання про подорожі до невідомих країн. Втім, до з’яви Мюнхаузенових оповідей ніхто так вигадливо, красномовно й повчально не перебільшував своїх пригод.
Разом з тим, автор цієї надзвичайно популярної книжки залишався невідомим, так ніколи й не відкривши свого імені, тож авторство приписали самому герою. Про те, що цей витвір вийшов із-під пера Рудольфа Еріка Распе(1737-1794), стало відомо аж через 30 років після смерті письменника.
Невдовзі, майже через рік після англійського видання – 1786 року – народжена на німецькому грунті книжка повернулась на батьківщину. Німецький поет Готфрід Август Бюргер (1747- 1794), переклавши і значно доповниши книжку новими сюжетами (йому, до речі, належить найзнаменітіший з них –

вівторок, 8 грудня 2015 р.

«ТІЛЬКИ ЧОРНОМУ КОТУ І НЕ ВЕЗЕ…»

Мало перед ким із тварин людина винна так, як перед чорною кішкою. А все із-за дурних забобонів, пов’язаних зі страхом темряви. В печерні часи темрява безпосередньо асоціювалася зі смертю — адже хижак підкрадався непомітним до двоногої жертві. А чорної кішки вночі не видно — тільки лунає напружене нявкання та горять два ока…
Якщо ти думаєш, що подібні дикі забобони пов’язані лише з Середньовіччям, то помиляєшся. В одній тільки Італії щороку зникають безвісти 60 тисяч кішок, переважно чорного забарвлення. Окрім того, є дані, що чорних кошенят рідше за інших забирають з притулків. Тому італійська Асоціація захисту навколишнього середовища і тварин в 2007 році проголосила 17 листопада Днем чорних кішок. Причому, ця асоціація не лише відзначає спеціальний день зацькованих домашніх тварин, але й нагороджує людей, які допомагають кішкам.
Втім, у деяких країнах чорні кішки зовсім не потребують допомоги. Наприклад, у Великобританії забобони щодо цих тварин мають позитивний характер. У деяких районах Англії вірять, що господиня чорного кота ніколи не залишиться без шанувальників, а в Шотландії вважають, що кішка кольору ночі приносить у дім багатство.

четвер, 26 листопада 2015 р.

ВЕЛИКА, СТРАШНА І ГОЛОДНА ПРАВДА

В останню суботу листопада в Україні офіційно відзначають День пам’яті жертв голодоморів.
Цей день запроваджений згідно з указом Президента України від 26 листопада 1998 року як «День пам’яті жертв голодоморів». Указом від 31 жовтня 2000 року встановлювалася назва «День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій», а указом від 15 липня 2004 року – «День пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій». Остаточна ж назва – «День пам’яті жертв голодоморів» – закріплена указом Президента від 21 травня 2007.
У 20-му столітті Україна пережила три голодомори: 1921-1923 рр., 1932-1933 рр., 1946-1947 рр., проте Голодомор 1932-33 рр. був наймасовішим і найжорстокішим.
Факти про голодомор 1932-1933 рр.
  •  Голодомор в Україні тривав 17 місяців (з квітня 1932 р. по листопад 1933 р.) За різними даними, загинуло від 4 до 7 млн. осіб.
  • Навесні 1933-го від голоду вмирали 17 людей щохвилини, 1000 – щогодини, майже 25 тисяч – щодня.
  • Голод 1932-33 рр. був штучним, оскільки того року в Україні був поганий врожай, а влада СРСР різко підвищила плани заготівлі хліба. За невиконання плану конфісковували продукти.
  • Середня тривалість життя українців 1933 р. становила 7,3 року в чоловіків і 10,9 – у жінок.
  • За деякими даними, за канібалізм під час Голодомору засудили понад 2500 людей.
  • 23 січня 1933 р. Директивою ЦК ВКП(б) і РНК СРСР українським селянам заборонили покидати місця проживання.
  • У 1988 році Конгрес США офіційно визнав Голодомор 1932-33 рр. актом геноциду проти українського народу.
  • 28 листопада 2006 р. Верховна Рада України визнала Голодомор 1932-33 рр. актом геноциду проти українського народу, свідомо організованим сталінським режимом.
КНИГИ


Коломиєць І. «Голодомор: спогади однієї родини» /             І. Коломиєць. - Київ, 2003. - 68 с.
Книжка присвячена пам'яті всіх безневинних жертв найбільшої трагедії українського народу – штучного голодомору 1932-1933рр., організованого московсько-більшовицькими окупантами Україхни.
Перед читачами розгортаються картини трагічних подій в селах на Полтавщині: жахливі, нелюдські умови життя знесилених голодом людей, голодне божевілля, голодна смерть, безпідставні арешти й виселки.
Спогади написані Іваном Коломийцем у далекій Америці, куди його привела життєва стежка. Вихід книжки у світ – болісна згадка автора про ні в чому не винних, замордованих голодомором співвітчизників.
Соловей Д. Ф. Сказати правду. Три праці про голодомор 1932-1933 років / Д. Ф. Соловей ; за ред. Ю. Шаповала і О. Юренка. - Київ - Полтава, 2005. - 300 с.
Книжка містить праці одного з найавторитетніших дослідників трагедії,що її пережив народ України на початку 30-х років XX століття. Дмитро Соловей(1888-1966), якому довелося стати емігрантом, починав свої дослідження за умов,коли,здавалося, правда про голодомор ніколи не проб’ється на його рідну землю. І ось тепер його праці повертаються в Україну. Як засвідчує, зокрема, це видання, вони добре перевіряються і підтверджуються документами. Розрахована на викладачів, студентів, науковців, на всіх,хто цікавиться історією України.

пʼятниця, 20 листопада 2015 р.

ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи – на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року).
 
Я утверждаюсь
Я єсть народ, якого Правди сила
Ніким звойована ще не була.
Яка біда мене, яка чума косила! –
А сила знову розцвіла.

Щоб жить – ні в кого права не питаюсь.
Щоб жить – я всі кайдани розірву.
Я стверджуюсь, я утверждаюсь,
Бо я живу..
                                                 П. Тичина (1943)
 
Україні
В ніч кам’яну, коли темно воді і дорозі,
Коли темно траві і нічого не видно мені,
В ніч кам’яну, коли темно надії й тривозі, –
Будь при мені, будь навіки при мені.

В тіні священній могил, в тіні священній свободи,
Коли я прилягаю на хвилю, бо ще далеко мені,
Коли проклятий раб в мені голову зводить, –
Будь при мені, будь навіки мені при мені.

В ніч кам’яну, коли люблять не спать яничари,
Вони люблять не спать, плідно плодячись навіть вві сні, –
Не кричи і не плач. Навіть в смерті своїй я з тобою недаром.
Зоре, будь при мені, будь навіки мені при мені.
                                                                                                         М. Вінграновський (1982)

вівторок, 17 листопада 2015 р.

ТИ ЛЮБИШ КАЗКИ?

Майданович Т. Охоронниця Слова : казки і казк. історії / Т. Майданович ; передм. Л. Андрієвського ; худож. І. Герега. – К. : Криниця, 2013. – 280 с. : ілюстр.
Привіт, друже!
Ти любиш казки? Пропоную тобі книжку, де казкові пригоди тісно пов’язані з реальним життям, із щоденними турботами і радощами дітей та дорослих, із їхніми сердечними бажаннями. Казки вчать берегти рідну природу, шанувати народні звичаї, рости працьовитими і справедливими. А головне – бути відповідальними за свої слова і вчинки. Їхні герої — діти і дорослі, тварини й різні одушевлені казкові істоти – долають труднощі та небезпеки, бо завжди прагнуть жити за законами добра, любові, краси. Ця книжка стане в нагоді тим, хто любить за допомогою казок відкривати світ.
Приємного читання!


середа, 11 листопада 2015 р.

ОГЛЯД ВИДАНЬ ВІД ВИДАВНИЦТВА “ГРАНІ-Т

Видавництво «Грані-Т» пропонує тобі огляд видань, який допоможе зробити цей важливий вибір. Тут ти знайдеш книжки і для фантазерів, і для вдалого відпочинку на природі, і для тих, хто відпочиває в роздумах, і для найкращого сімейного відпочинку на природі, і, звичайно, пригоди для юних детективів. Читай: Всі на книжкові вакації!
Завітай та прочитай!

пʼятниця, 7 серпня 2015 р.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ НА ЛІТО 7 КЛАС


  За літо тобі потрібно не тільки відпочити, а й підготуватися до наступного навчального року. Якщо під час навчання часу на читання катастрофічно не вистачає, то влітку вільного часу – цілком достатньо.
 В кінці навчального року вчителі зазвичай дають список творів з української та світової літератури, які ти будеш вивчати в наступному класі. Але буває, що вчителі забувають про це – їх можна зрозуміти, вони, як і ти, теж втомилися за рік.
 Тому ми пропонуємо тобі список літератури для обов’язкового читання. В цей список ми не вносили маленькі віршовані твори. До речі, всі ці книги ти можеш взяти у нас в бібліотеці.
Гарного відпочинку та цікавого читання!

Список літератури зі світової літератури для 7 класу:
1. Билини про Іллю Муромця
2. Баллади про Робін Гуда
3. Сербська народна баллада «Смерть матері Юговичів»
4. Ф. Війон «Баллада прикмет»
5. Ф. Шіллер «Рукавичка»
6. Й. В. Гете «Вільшаний король»
7. Р. Л. Стівенсон «Вересковий мед»
8. А. Міцкевич «Альпухара»
9. В. Скотт «Айвенго»
10. М. Гоголь «Тарас Бульба»

вівторок, 4 серпня 2015 р.

КНИГИ ЮРІЯ ЯЧЕЙКІНА

Юрій Ячейкін. Небреха. The best [Текст] : повість / Ю. Ячейкін. – К.: Зелений пес, 2004. – 208 с.

   Небреха – той, хто не бреше. Ви йому вірите? Я – ні. Тільки хвалькам потрібен такий статус. А капітан Небреха ще той хвалько!
Це такий собі клон капітана Врунгеля (бачте, як по-різному вони себе називають) і барона Мюнхгаузена. Протягом понад двохсот сторінок журналіст, який називається «Н.Е.ЗАТУЛИВУХО, кандидат усіх неісторичних наук, бо їх більше» (С.3), оповідає історії про цього дивного капітана і тим самим неабияк піариться на його тлі. Певно, більше йому нічим похвалитися.
Подібний початок (бо книга відкривається зверненням до читачів, підписаним цим Н.Е.ЗАТУЛИВУХОМ) має налаштувати аудиторію на гумор. Проте, мені смішно було не часто.

понеділок, 20 липня 2015 р.

ЧАРІВНИК КРАЇНИ ОЗ

Привіт, друже!
оз 2  Цього року виповнюється 115 років з дня виходу книжки «Чарівник країни Оз». Ти вже прочитав  цю казкову повість?
Смарагдове місто придумав американський письменник Френк Баум.оз 10Його повість «Чарівник країни Оз» вийшла у 1900 році. Відразу після появи казка Ф. Баума отримала просто – таки феноменальний успіх! Лише протягом 1900 року вона виходила тричі, щоразу збільшуючи свій тираж. А коли згадати про ту кількість листів – відгуків, що йшли від захоплених читачів, то тут слід уживати лише такі визначення, як злива, водоспад,оз 9гора, сила – силенна. Слід сказати, що вже першу казку Френка Баума про чарівника країни Оз  було, так би мовити, по-американськи «розкручено на всі сто!..». Все, щооз 6 знайшлось у казці, – імена героїв, назви, сюжетні мотиви, чарівні предмети тощо, – все-все було кинуто на ринок:: почали з’являтися іграшки  звичайні та механічні, альбоми для вирізування, книжечки – розмалюйки, саморобки, шкільні товари, малюнки – загадки, настільні – ігри!.. З’явилося навіть морозиво під назвою «Оз», яке стало чи не найпопулярнішим серед малих

понеділок, 1 червня 2015 р.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ

  Міжнародний день захисту дітей в Україні та світі святкують 1 червня. Це свято - найсвітліше на всій Планеті, і сонечко всім дітям світить одинаково, щоб росли вони здоровими, щасливими, щоб здійснювалися їх мрії.
Міжнародний день захисту дітей - не лише барвисте, веселкове свято. Це ще нагадування всім про необхідність захищати права юного покоління.
Дійсно, найголовніше - це спокій в душах і серцях, це тиша і злагода в кожному куточку нашої держави і у всьому світі.   Саме тому в 1949 році і було проголошено це свято - Міжнародний день захисту дітей, який з 1998 року відзначається і в нашій державі.
В Семенівській районній бібліотеці для дітей відбулося свято"Подорож в країну дитячих мрій". На святі була влаштована книжкова виставка "Хай сонцю і квітам всміхаються діти".
 Відбувся конкурс дитячих малюнків на асфальті "В моїх руках і казка ожива". 
 Цей день - не тільки голосні та веселі свята для малечі, а й нагадування суспільству про необхідність поважати права дитини, що є необхідною умовою для формування справедливого, гуманного соціуму, добробуту в ньому. 
  Нехай же всім - всім дітям всміхається щастя. І йому ніколи не буде кінця, і радість не гасне у юних серцях. 

четвер, 28 травня 2015 р.

СВЯТО ТРІЙЦІ

  Найпоетичнішим святом, що тісно пов'язане з природою, є Трійця. До прийняття християнства схоже свято називалося Русаліями і відзначалося протягом шести днів. Церковний календар освячує лише три дні. Стосовно походження свята Трійці існує кілька гіпотез. За однією з них Бог у цей день створив землю і засіяв її зеленню (від цього й Зелені свята). За іншими версіями, Христос, в'їжджаючи до Єрусалима на віслюкові, обрав собі шлях не по килимах, які розіслали багачі, а по галузках, котрими прикрашали йому путівець бідняки,— звідси й зелене клечання.
 Здебільшого Зелені свята починалися з четверга. Жінки вдосвіта йшли до лісу заготовляти лікарські трави. У цей день збирали також росу, якою лікували хворі очі.
  У суботу, напередодні Трійці, селяни рвали материнку, чебрець, полин, лепеху й прикрашали запашним зіллям світлиці. Надвечір на «клечану суботу» йшли босоніж («щоб дерево не всохло») до лісу й запасалися галузками клена, липи, ясена. Ними оздоблювали обійстя, ворота, тини, хлів, одвірки хати, а також оселю.
У неділю, в день Трійці, відбувався один з найхарактерніших обрядів Зелених свят — ворожіння. Воно відбувалося під час розвивання вінків. Якщо вінок не засох — дівчині судилося довге життя. Зів'ялі вінки кидали у річку. Як попливе — щастя, а потоне — біда!
 Неділя Зеленого тижня називається клечаною неділею, або П'ятдесятницею — це п'ятдесятий день після Великодня. В цей день люди зранку вдягаються по-святковому і вирушають до церкви. В руках кожна молодиця тримає пучок любистку, чебрецю, материнки та іншого зілля, люди вітають один одного, поздоровляють зі святом, зичать щастя.
 В Україні здавна існує звичай після богослужіння йти хресним ходом до криниць і кропити їх свяченою водою. Деякі господарі виносять з хати до воріт стіл, накритий білою скатертиною, зверху кладуть хліб, сіль, воду. Священик зупиняється біля такого столу, читає Євангеліє, потім заходить до хати і кропить її свяченою водою.
 Четвер Зеленого тижня називають Русалчиним Великоднем. У цей день, за народним звичаєм, дівчата йдуть таємно до лісу, щоб випросити в русалок і мавок багатих женихів. Під час русалчиних свят не слід викидати лушпиння з яєць, бо русалки робитимуть шкоду людям.



РАДИМО ПРОЧИТАТИ:

Свята, традиції, звичаї українського народу[Текст]. –  Харків: Белкар-книга, 2008. -  80 с., іл. – (Світ навколо тебе)
Анотація. Одним із найголовніших принципів Державної національної програми освіти є формування всебічно розвиненої особистості, яке неможливе без відродження духовності, без виховання дітей на високих моральних і духовних цінностях. У цьому процесі важливе місце посідають свята українського народу. У нашому житті переплелися у своєрідний вінок свята, які прийшли до нас із сивої давнини, християнські свята, свята з народного календаря, сучасні календарні свята. Як у веселки один колір переходить в іншій, так і у нашому житті одне свято змінює інше.

середа, 6 травня 2015 р.

КРАЇНА ЛІТА

Грузін, Юрій. Країна Літа [Текст]: повість / Юрій Грузін. – К.: Зелений пес, 2008. – 360 с.

   Багато підлітків мріють про інші світи, де зможуть проявити себе. Існує цілий напрям у фентезі – «попаданці», де зазвичай юні герої кудись фізично потрапляють, а ще знаходять багато пригод на свою голову.
Більшість таких книжок стереотипна.
  Головний герой або героїня, які нічого не досягли в реальному житті (в нашому світі), там виявляються обраними, довгоочікуваними, принцами і принцесами, могутніми чаклунами та ін. Таким чином, інший (читай – вигаданий) світ стає важливішим за реальність, що спричиняє розвиток такого явища, як втеча з реальності, тобто, науково – ескапізм.
  Є інший варіант, коли «попаданець» настільки крутий магічно, виділяється розумово чи хоча б своєю зверхністю та стервозністю, що постійно принижує мешканців іншого світу, таким чином самоутверджуючись за їхній рахунок. Така література також існує у великій кількості, а її читачами здебільшого стають ті, хто нічого не досяг у реальному житті. Поділяючи вдачу героїв, такий читач отримує задоволення від їхнього стилю життя.
  Однак, є ще й третій тип книг про мандрівників в інші світи, коли інша реальність стає випробуванням і своєрідною життєвою школою для героїв. Тут немає протиставлення нашого та іншого світу, персонажі спроможні на вчинки і тут, і там, а свої набуті знання і розвинуті здібності надалі застосовуватимуть і вдома.

понеділок, 27 квітня 2015 р.

МАРУСЯ ЧУРАЙ

  Про життєвий шлях Марії Гордіївни Чурай ми не маємо достовірних даних. Про неї не збереглося жодних письмових джерел, немає ні документальних свідоцтв, ні записів народних переказів. Ім’я та вчинки цієї дуже гарної і надзвичайно талановитої полтавчанки овіяни численними легендами.
Існує легенда про те, як Бог наділяв кожен народ своїми щедротами. Коли було майже все роздано, побачив красиву дівчину, що скромно стояла у кутку.
— А ти хто така? — запитав Бог.
— Українка, — відповіла дівчина і зашарілась.
— Що ж тобі подарувати? — промовив Бог.
— Мабуть, тобі я подарую пісню.
  Тією українкою була, мабуть, легендарна народна співачка, поетеса та композитор епохи гетьмана Богдана Хмельницького. Її ім’я поряд з іменами лицарів тих буремних років по праву займає почесне місце на скрижалях нашої історії.
  Декілька епізодів з життя Марусі Чурай...
  Після смерті батька, запорізького козака, Маруся залишилася жити разом з матір’ю в Полтаві. На гарну дівчину з часом почали заглядатися парубки. Але більше всіх їй подобався хорунжий полтавського полку Гриць Бобренко.
Лина Костенко. Маруся Чурай
В 1648 році Гриць поїхав на війну, давши слово Марусі повернутися до неї. Дівчина чекала на нього цілих чотири роки. Але, повернувшись з перемогою, коханий проїхав на коні, не звернувши на неї уваги. Нещасна дівчина на знаходила собі місця, сильно переживаючи зраду коханого. В той же час вона складає пісню «Ой, не ходи, Грицю...». Не витримавши обману, Маруся вирішила помститися зраднику і отруює його звареним зіллям.
  Після скоєнного злочиу Марусю Чурай засудили влітку 1652 року до страти. Під час суду вона не промовила ні слова і всю вину взяла на себе. Лише священнику на сповіді зізналася у всьому.
  Настав день страти. На центральній площі Полтави на помості стояло закута Маруся. Але в той час, коли писар вже закінчував читати вирок, на горячому коні увірвався в натовп Іван Іскра — молодий козак, бойовий побратим Гриця. Іван привіз буллу (наказ) Богдана Хмельницького: «Звільнити Чураївну з-під охорони в пам’ять її батька та заради її прекрасних пісень, що вона залишила». 
  Але радості для Марусі не було, бо душа її померла разом з Грицем. Сходивши на прощення до Києва, та повернувшись у 1653 році, вона померла у віці 28 років.
  У 1987 році в Полтаві спорудили «Співоче поле Марусі Чурай», а в 2006 році їй було встановлено монумент навпроти музично-драматичного театру ім. М. В. Гоголя.
  Але найкращим пам’ятником Марусі є її пісні.
КНИГИ

Костенко, Ліна. Маруся Чурай [Текст]: історичний роман у віршах / Ліна Костенко. - К.: "Веселка", 1990. - 159с.
З піснями Марусі Чурай рушали в походи козацькі полки гетьмана Богдана Хмельницького. Їх співав і співає український народ. Велике кохання і жорстока зрада, трагічна смерть милого і суд громади, драматичне, з філософським осмисленням життя легендарної Марусі Чурай.
Чемерис, Валентин. Маруся Чурай [Текст]: повість / В. Чемерис. - К.: "Бібліотека українця", 1997. - 78с.

ЗОРЯНИЙ ЛИЦАР

Крюкова, Тамара Зоряний лицар [Текст]: повість / Т. Крюкова. – Х.: Ранок, 2012. – 448 с.

ЗМІСТ Наступна частина циклу ні в чому не поступається попереднім, вона так само захоплююча і цікава.
Марика і Гліб ростуть, після мандрів вони змінилися, подорослішали. Життя Марики відтепер зовсім інше, бо вона живе у палаці герцогині Агнеси як її донька, навчається, намагається опанувати придворний етикет. Але відчуває себе птахом у золотій клітці. Вільнолюбна дівчина підсвідомо прагне позбутися тягаря правил та умовностей, жити відповідно до волі свого серця, і дуже швидко доля надасть їй таку можливість.
  У цій книзі вже два повноцінних сюжетоформуючих персонажа – Гліб і Марика, частково їхні лінії перетинаються, але образи розвиваються паралельно. Через те, що на шляху у кожного героя багато випробувань, між Глібом і Марикою іноді виникають конфлікти.
Головним антагоністом залишається віщунка з Лисячої Нори, ще хитріша, підступніша і безжальніша, ніж раніше. Її життєва позиція і сенс життя полягають у тому, щоб обдурювати інших собі на користь. Окрім того, відьма дуже мстива. Завдяки обману вона сварить Гліба з Агнесою, відбирає у герцогині щастя відчувати себе матір'ю, вбиває клин недовіри між друзями.
  Тепер Марика її персональний ворог, а не лише дівчинка, яка приглянулася юному принцу. Із Марикою пов'язана таємниця – вона володіє чарівною силою, та дитину ніхто не навчав, тому чарівництво проявляється саме собою і лише у дуже складних ситуаціях. Через це з вини віщунки Марику починають

неділя, 26 квітня 2015 р.

175 РОКІВ ВІД ДНЯ ВИХОДУ "КОБЗАРЯ"

 Така книга як «Кобзар» стоїть на книжковій по­лиці чи не в кожній українській оселі, чи то міська квартира, чи то сільська хата.
  Дивовижна доля цієї книги. Поезії, що входять до неї, народжувалися на тернистих шляхах пое­тового життя, писалися то в мандрах, то в казема­тах, мережилися при світлі білих ночей Півночі й у пісках закаспійських пустель, під самотнім сонцем вигнання.
  «Кобзар» належить до найволелюбніших книг усіх часів, він наскрізь сповнений прагненням волі. Поезії «Кобзаря» пронизані вірою в незнищенність українського народу, вірою в те, що людина ніколи не змириться з неволею.
Кожен, хто відкриє для себе «Кобзаря», відчує, що книгу цю написала людина, яка вистраждала свої відкриття, яка по крутизнах життя піднеслася до вершин мудрості.
 «Кобзар» - книга невичерпна, книга на віки.
  У наш час під назвою «Кобзар» розуміють усі віршовані твори Шевченка, однак перші «Кобзарі» містили всього декілька його поезій.
  Молодий перспективний художник Тарас Шевченко вперше видав «Кобзаря» 1840 року в Санкт-Петербурзі за сприяння свого друга та зем­ляка - поета Євгена Гребінки.
  До збірки увійшло всього вісім творів: «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови»), «До Основ’яненка», «Іван Підкова» і «Тарасова ніч».
  Вірш «Думи мої, думи мої, лихо мені з вами», написаний спеціально для цієї збірки, є своєрід­ним епіграфом до усієї творчості Тараса Шевченка.
  Після видання цієї збірки й самого Тараса Шевченка почали називати «Кобзарем». Навіть сам поет деякі зі своїх повістей підписував «Кобзар Дармограй».
  1844 року під назвою «Чигиринський Кобзар» вийшов передрук першого видання «Кобзаря» з додатком поеми «Гайдамаки». Далі були і третє, і четверте видання.
  І до сьогодні велична книга українців «Кобзар» перевидається численними накладами й перекла­дається багатьма мовами.
  У Черкасах існує єдиний у світі музей однієї книги -«Кобзаря», відкритий у травні 1989 року в меморіальному будинку сім’ї Цибульських, де якийсь час проживав Тарас Григорович. 

ВШАНУВАННЯ ЛІКВІДАТОРІВ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС

 26 квітня виповнюється 29 років з дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
  Сьогодні, в пам'ять про всенародний подвиг, до пам’ятника ліквідаторам аварії на ЧАЕС в парку поклали квіти керівники району, учасники ліквідації аварії на ЧАЕС, жителі селища і відбувся мітинг-реквієм.
  Зі словами вдячності та закликами не забувати трагічні події, які сталися у 1986 році, колі молоді хлопці поклали здоров'я чи навіть життя заради майбутнього, перед присутніми виступили голова районної ради Ольга Мохун та селищний голова Людмила Милашевич, голова ГО "Союз. Чорнобиль. Україна" Анатолій Святний. У своїх виступах керівництво району висловило щиру вдячність ліквідаторам та глибоке співчуття сім'ям померлих та загиблих під час ліквідації аварії. Жертви значні - за минулий рік пішло з життя 16 осіб із числа чорнобильців, а всього на пам’ятну дошку занесено імена 167 чоловік.
 Присутні вшанували пам'ять про тих, хто перший прийняв на себе удар страшної екологічної катастрофи, хвилиною мовчання.
 Катастрофа на Чорнобильській атомній станції змінила Україну і змінила весь світ, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху. І в атмосферу було викинуто 190 тонн радіоактивних речовин.
 Ця аварія вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.
 Жахлива трагедія призвела до радіоактивного опромінення великої кількості людей, до забруднення води й навколишнього середовища. На території України утворилася так звана 30-кілометрова "зона відчуження", з якої терміново було переселено людей для врятування їхнього життя.
 Вибух атомного реактора на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС спричинив значні екологічні, медичні та моральні наслідки.
 За офіційними даними в Україні від вибуху на АЕС постраждали близько два з половиною мільйони громадян, понад сто тисяч офіційно визнані інвалідами.
 На жаль, не оминуло Чорнобильське лихо і нашої Семенівщини. Учасники ліквідації аварії на ЧАЕС стали живими свідками найбільшої трагедії минулого століття і навіть тисячоліття.
 Сьогодні, в день 29-ої річниці Чорнобильської трагедії, хочеться висловити щирі слова подяки усім нашим чорнобильцям. Наш земний уклін, довічна вдячність усім тим, хто, ризикуючи своїм здоров’ям і життям, ліквідовував наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. Ми повинні пам’ятати поіменно героїв, які першими вийшли на лінію вогню. Пам’ятати біль і горе людей, які втрачали рідних, свої домівки, для яких життя розкололось в ту страшну ніч.
 Хай залишиться в минулому й ніколи не повториться жах чорнобильської катастрофи, а пам’ять про ті події навчить нас цінувати мир, спокій і процвітання.

пʼятниця, 24 квітня 2015 р.

ЧОРНОБИЛЬ НЕМАЄ МИНУЛОГО

 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС сталася найбільша в історії атомної енергетики аварія. Реактор четвертого енергоблоку вибухнув. Радіоактивні елементи йоду, стронцію і цезію поширилися на північну частину України, Білорусі, Прибалтики, Польщі, Швеції, Фінляндії й інших. 
 Правда про Чорнобиль необхідна як ковток свіжого повітря, потрібна нашим дітям. Якщо прийдешні покоління не знатимуть нічого про Чорнобиль, то їм ніколи не зрозуміти цей людській біль. Чорнобильська трагедія забрала життя десятків тисяч людей, завдала шкоди здоров'ю десяткам мільйонів. Її наслідки ще відчують на собі майбутні покоління. Вона вважається найжахливішою катастрофою в історії людства. Жодна статистика не скаже скільки людських доль понівечено Чорнобильським смерчем, скільки ще ліквідаторів дотліває по різних лікарнях, скільки їх уже відійшло у вічність… 
 Пропонуємо Вашій увазі бібліографічний покажчик "Чорнобиль немає минулого"Рекомендовано бібліотечним працівникам, учителям, викладачам, учням, студентам та іншим категоріям читачів, які цікавляться даною темою.
Бібліографічний покажчик "Чорнобиль немає минулого" (Уривок)


А ТИ ЧИТАВ "РОБІНЗОНА КРУЗО"?

355 років від дня народження Даніеля Дефо (1660—1731), англійського письменника.
А ТИ ЧИТАВ "РОБІНЗОНА КРУЗО"?
Карпенко Олександр
 НВК №2, 6 А кл.
Всесвітню славу Дефо здобув романом «Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо» і назавжди залишився у світовій літературі як один із основоположників європейського реалістичного роману. Дефо став гордістю англійської літератури й започаткував безліч різновидів жанру роману: пригодницький, біографічний, історичний, детективний і роман-подорож. Але в історію світової літератури він увійшов як автор безсмертного "Робінзона Крузо". Дефо було 59 років, коли з'явилася перша частина цієї видатної книги. Задум роману виник на основі реальної історії, що сталася з шотландським моряком Олександром Селькірком, який упродовж чотирьох років (1704 - 1708) прожив на безлюдному острові Хуан Фернандес у Тихому океані, поки не був підібраний кораблем. Книга здобула феноменальний успіх у читача. "Робінзон Крузо" мав величезний вплив на світову культуру: він викликав численні наслідування й переробки.      Зокрема, й українською мовою авторства Б. Грінченка.

четвер, 23 квітня 2015 р.

95 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ГРИГОРІЯ МИХАЙЛОВИЧА ТЮТЮННИКА (1920—1961), УКРАЇНСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА

ДОВІДКА
  Григорій Михайлович Тютюнник — український прозаїк,
поет. Народився 23 квітня 1920p. в селі Шилівка Зіньківського району на Полтавщині. З 1938р. майбутній письменник — студент Харківського університету, навчання в якому перервала війна. Воєнне лихоліття назавжди вкарбувалось в пам'яті і свідомості письменника, до останніх днів життя нагадувало про себе осколком біля серця. В післявоєнні роки був на педагогічній роботі, працював співробітником львівського журналу "Жовтень", вів активну і напружену літературну діяльність. Творчий доробок митця складають збірка оповідань "Зорані межі" (1950), повість "Хмарка сонця не заступить" (1957). Вже після смерті письменника побачила світ збірка поезій воєнного часу "Журавлині ключі" (1963). 
  Роман Г. Тютюнника "Вир" (1960 — 1962) посідає особливе місце як у творчості прозаїка, так і в історії українського письменства. Його поява стала справжньою подією в літературному житті, засвідчила поступове, але неухильне одужання і відродження національної словесності після того удару, якого завдали їй десятиліття сталінського фізичного та ідеологічного терору. 
  Г. Тютюнникові вдалося створити широке епічне полотно, густо населене різноманітними персонажами, в межах якого порушувались як гостро-актуальні, так і вічні проблеми людського буття. Автор відмовився від утверджуваної десятиліттями практики схематизованого, одноплощинного зображення людини, натомість представив своїх героїв насамперед індивідуально неповторними особистостями. 
  Помер 29 серпня 1961p. 

Тютюнник Г.М. Вир [Текст]: Роман. – К.: Рад шк., 1990. – 512 с.: іл.
У романі показано складні соціально-психологічні процеси на селі в передвоєнний час, тяжкі випробовування народу в роки Вітчизняної війни. У цих випробовуваннях мужніють герої Григорія Тютюнника, знаходять своє місце в єдиному строю. Роман удостоєний Державної премії УРСР імені Т.Г.Шевченка.
А ВИ ЧИТАЛИ ГРИГОРІЯ ТЮТЮННИКА?

середа, 22 квітня 2015 р.

ПРИБУЛЬЦІ З КРАЇНИ НЯМЛИКІВ. А ВИ ЧИТАЛИ?

Воронина, Леся  Прибулець з країни Нямликів [Текст]: повість / Л.Воронина. – К.: Грані-Т, 2007. –127 с.

ЗМІСТ. Нямлики – це, певно, такі істоти, які плямкають і кажуть «ням-ням». На ділі так і є, бо понад усе нямлики полюбляють їсти манну кашу. Для них це не просто смачна їжа, а справжня чарівна страва, яка тимчасово наділяє кожного нямлика своїми чарівними здібностями.
 Гарна ідея, правда? Існує стереотип, що діти не люблять манну кашу. То чому б не згодувати її нямликам, які на подяку запросять до пригод чи й у свою країну.
 Живуть нямлики у стінах, у них там цілі міста. Навіть одяг у нямликів може бути відбитком візерунків зі шпалер.
Головного героя звуть Буцик, він досить відомий у своєму казковому світі, відважний хлопець. Головна героїня – дівчинка Олянка, типова, яка не змінюється протягом усього твору.
 Книга складається з кількох повістей, майже не пов’язаних між собою. У кожній повісті присутній виховний момент, але моделі дуже спрощені, багато проблем вирішуються завдяки чарівництву, а це, щонайменше, не педагогічно.
  То кицька обманює свою хазяйку, щоб та думала, ніби

вівторок, 21 квітня 2015 р.

ПОЕТИЧНА ГОДИНА "СУЗІР'Я ЮНИХ ТАЛАНТІВ"

 Семенівщина має давні поетичні традиції. Продовжуючи їх, на зміну відомим письменникам землякам, що вже пішли з життя, приходять молоді й навіть зовсім юні майстри красного письменства.
 Вони вносять новий струмінь у творчу майстерню семенівщини, шукають нових шляхів вираження своїх почуттів, намагаються "поетично осмислити навколишній світ, доторкнутися душею і серцем до високого мистецтва". 
 Виявити юні таланти допомагають поетичні конкурси та фестивалі, проведення яких стало традиційним у Семенівському районі – це свято Веселої мудрості та інші. 
 Такими завжди були й будуть творчі особистості, тим паче діти, які тягнуться до слова, пензля, фотокамери, пісні. Вони хочуть писати й писатимуть, малюватимуть, намагатимуться побачити світ непізнаний і давно знайомий по-новому, виспівати себе в мелодії, що торкне душу й відродить у ній перш за все Людину.
 Проте далеко не кожен, хто робить перші кроки до творчості, зможе знайти підтримку й пораду досвідченого наставника, мудрого й толерантного критика, уважного й небайдужого слухача, побачити свої перші спроби на сторінках газети чи журналу.
 Саме для того, щоб втілити ці мрії, сприяти творчій діяльності юних літераторів та журналістів, і було проведено поетичну годину " Сузір'я юних талантів".

 Юна поетеса Катерина Куцовол — мрійлива, чуттєва, емоційна. Вона не байдужа до всього, що її оточує: людина це чи перша весняна квіточка, лагідно зігріта промінчиком сонця.
Вона - злиток ніжної вразливої душі і твердої незламної волі. Поєднання непоєднуваного — поезія, яку глибина душі не може втримати, і лягають рядки на папір...
Куцовол, Катерина Зазирну душею крізь життя... [Текст] : вірші / К. Куцовол. - Семенівка, 2013. - 43с.: іл.
Україно, мій рідний ти краю,
Ти для мене світ казки, я знаю.
Не зруйнують тебе вже роки,
Підем разом в далекі віки.
                                              (Моїй Україні)


  Ця юна дівчина Олена Календарь - ніжне створіння, дарунок долі - змалечку виплекана у великій любові, добрі та душевному теплі. Ніщо їй не байдуже, усе їй близьке, тож. не дивно, що її переживання, радощі, хвилювання лягають на папір то веселими, а то й сумними рядками - бо таке життя Людини...
Календарь, Олена "Призма" [Текст] : вірші / О. Календарь. - Полтава, 2015. - 55с.

Я - поет. Я мушу бути призмою.
Ані дзеркалом, ані склом.
Бути щирою. не капризною,
І ставати до бою зі злом.


 Народитися під щасливою зіркою недостатньо для визнання твого таланту. Його потрібно розвивати, удосконалювати, плекати. Саме так уважає Анастасія Новохатько — автор збірки "Цікаві оповідочки від Настусі". Юне дарування має талант до написання прозових творів, але постійно у пошуку нових сюжетів. Тому збірка містить казки, оповідання для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Анастасія — учасник творчих конкурсів, олімпіад з української мови
та літератури, англійської мови. У 2012 році за перемогу у II Міжнародному конкурсі учнівської творчості імені Т. Шевченка має диплом II ступеня. Чекаємо нових творів талановитої учениці.
Новохатько, Анастасія Цікаві оповідки від Настусі [Текст] / А. Новохатько. - Семенівка, 2013. - 53с.

 Підгорна Анжеліка - випускниця 9 класу Семенівського НВК №1 ім. М. М. Хорунжого, студентка Полтавського музичного училища ім. М. Лисенка. Вірші почала писати з 3 класу. Неодноразово брала участь у поетичних конкурсах. У 2007 році на обласному конкурсі "Славетні імена Полтавщини" за вірш "Мій Лисенко" отримала диплом III ступеня у номінації "Поетичні та прозові твори". Захоплюється музикою. Грає на фортепіано з семи років. Закінчила музичну школу. Анжеліка - учасниця обласних та Всеукраїнських конкурсів та фестивалів, має призові місця та гран-прі фестивалю конкурсу "Камерата".
Збірка "Землі моєї музика чарівна" про рідний край, його природу, кращих представників народу, історичні події, які не забудуться ніколи, та про те, що завжди хвилювало душу юної поетеси.
 Це перша збірка віршів Анжеліки, а вершиною її таланту, як вона сама вважає, буде авторська пісня.
Підгорна, Анжеліка Землі моєї музика чарівна [Текст] : вірші / А. Підгорна. - Семенівка, 2012. - 25с.
Моя Батьківщина - найкраща у світі, 
Любов свою й ласку дарує мені.
Живуть тут щасливо і радісно діти
На рідній і щедрій, прекрасній землі.
                                    (Моя Батьківщина)