понеділок, 2 вересня 2013 р.

Класик нової української літератури (110 років в Полтаві відкрито пам'ятник І.П. Котляревському)

Ця знаменна для української культури подія, яку ще називали святом української інтелігенції, відбулася 30 серпня (12 вересня за новим стилем) 1903 року і засвідчила громадянську зрілість тогочасного суспільства. Тому що і ті часи побудувати пам’ятник українському поетові було подвигом.
Підготовка до цього тривала протягом двадцяти років, і тільки на початку 1890-х років було отримано дозвіл збирати кошти на пам’ятник у межах Полтавської та Чернігівської губерній.

Ця  подія засвідчила громадянську зрілість українського суспільства.

Щодо самого пам’ ятника Іванові Петровичу Котляревському, то, згідно з архівними документами, його побудували на громадські кошти, які збирали протягом 1895-1898 років – 11 769 карбованців 67 копійок. Постамент пам’ятника зроблено із
дніпровського граніту, бронзове погруддя Івана Петровича увінчане символічним лавровим вінком. Постамент також оздоблено трьома горельєфами роботи Леоніда Позена, що
Горельєф Л. В. Позена 
на пам'ятнику І. П. Котляревському
відтворюють епізоди з творів письменника – «Енеїди», «Наталки Полтавки» та «Москаля –чарівника». На фасаді (вгорі) слова: «Де злагода і сімействі, де мир і тишина, щасливі там люди, блаженна сторона» та слова Тараса Шевченка: «Слава сонцем засіяла: не вмре кобзар, бо навіки його привітала». Висота пам’ятника – 5,7 метра.

Ще з радянських часів пам’ятник Івану Котляревському був узятий під охорону держави. Нині він один із перших на Полтавщині, який дістав офіційний статус пам’ятки монументального мистецтва національного значення. 

Пам'ятник І. П. Котляревському і бульвар


Пам’ятник розташований на Бульварі Котляревського ( раніше бульвар Протопопівський). У цей час бульвар прикрашає алея пірамідальних дубів, це один із наймальовничіших куточків Полтави. 



Раджу прочитати:
  • Павлов, В. Історія одного пам’ятника: [До 110 – річчя відкриття пам’ятника І.П. Котляревському в Полтаві ]// Полтавський вісник .- 2013.- № 35.- С.23
  • Пам’ятник Іванові Котляревському об’єднав українців: сторінки історії// Урядовий кур’єр.- 2013.- № 148.- 16 серпня .- С.12
  • Полтавщина. Історичний нарис.- Полтава: Дивосвіт, 2005.- 592с., 
  • Полтавщина: енцикл. довід./ за ред.. А.В. Кудрицького .- К.: УЕ, 1992.- 124с.
  • Майорчик В.Л., Рубан В.В. Восемь путешествий по Полтавщине: Путиводитель/ В.Л. Майорчик, В.И. Рубан.- Х.: Прапор, 1984.- 124с.