суботу, 6 липня 2013 р.

Історія та традиції свята Івана Купала

З святом Івана Купали!
Одне з найпоетичніших свят українсського обрядового календаря. Купальські вогні надихали на творчість не лише великого Миколу Гоголя, а й багатьох інших письменників та поетів. Церква цього дня відзначає Різдво Івана Хрестителя. Ще в дохристиянську добу слов'яни відзначали цієї пори свято Купайла, тобто Сонця. шляхом злиття християнських та язичницьких традицій і утворилося свято Івана Купала.
Християнська основа свята
Серед інших святих Іван Хреститель має найбільшу пошану — протягом церковного року на його честь святкується аж шість дат. Празник зачаття, різдва, усікновення голови, перше і друге знайдення голови, третє знайдення голови і собор після празника Богоявлення.
Різдво святого Івана Хрестителя, яке святкуємо 7 липня, — найбільше з усіх свят на честь останнього зі старозавітніх пророків і першого з Христових апостолів.
Іван Хреститель, якого ще називають Предтечею, своїм суворим способом життя дав взірцевий приклад богопосвятного життя. Він закликав людей до покаяння, кажучи: «Слідом за мною іде сильніший від мене, що Йому я недостойний, нахилившись, розв'язати ремінця Його сандалів. Я вас хрестив водою, а Він хреститиме Святим Духом». 
За відважне проповідування і напоумлення навіть самого безбожного царя Ірода Іванові відрубали голову, яку християни дуже вшановують. Частина його святих мощей похована у Севастії.
Народна обрядовість
Історично цей день був днем літнього сонцевороту (сонцестояння). Вважалося, що о цій порі літнього сонцевороту, сонцестояння небесне світило досягає найбільшої сили й повертає на зиму. Казали, що Сонце, як уособлення світла й добра, святкує перемогу над темними силами, а тому при своєму сходженні воно "грає", "скаче" і "радіє". Вся природа теж торжествує з цього, стає особливою, зачарованою. Головні атрибути свята — це Купало й Марена. Тому до цього свята молодь заздалегідь старанно готувалась: робили опудало, готували деревця (називали їх «Мареною» або «Купалом»), плели з живих квітів вінки, збирали хмиз, готували кулі соломи на вогнище. За звичаєм, це дві уквітчані гілки, подібні до людських фігур. Довкола опудал молодь водить таночки та співають ритуальні купальські пісні.
Святкування Купала включає в себе такі народні обряди:
- запалювання вогню;
- стрибки через багаття (або кропиву);
- скочування колеса - культ вогню;
- купання, обливання, “черпання роси” - культ води;
- у стародавності “Зелені святки” – легенда про квітку, що розпускається в цю ніч, папороть;
- повір’я, що дерева в цю ніч говорять, що трави, зібрані на Івана Купала мають чудодійну силу;
- ворожіння на букетах про весілля - культ рослинності. 
Знання рідного краю, його історії і культури духовно збагачує людину, виховує повагу до традицій народу.
Саме бібліотека формує особистість на грунті історії, культури, традицій народу та надає велике значення краєзнавчій і народознавчій роботі. 
З нагоди свята Івана Купала, в Семенівській  бібліотеці для дітей,  провели  перегляд літератури "На калину роса впала - в нас на вулиці Купала" де представлені книги з народознавства, етнографія, статті з періодичних видань. За допомогою книг  можна дізнатись з яких далеких язичницьких часів прийшло до нас це свято.
Якщо ви хочете познайомитися з святом докладніше, у бібліотеці відкрита етнографічна книжкова полиця.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: