четвер, 11 квітня 2013 р.

Бібліографічна довідка "Україна і космос"



 12 квітня - День космонавтики
12 квітня 1961 року громадянин СССР старший лейтенант 27-річний Юрій Олексійович Гагарін на космічному кораблі "Восток" з космодрому Байконур у Казахстані вперше в світі здійснив орбітальный політ навколо Землі, відкривши епоху пілотованих космічних польотів. Він здійснив один оберт навколо земної кулі, який тривав 108 хвилин і приземлився поблизу поволзького міста Енгельса у Росії. Після завершення польоту Гагарін став відомий усьому світу, на його честь були перейменовані вулиці і зведені монументи в багатьох містах Радянського Союзу. За рішенням Міжнародної авіаційної федерації (ФАІ) 12 квітня святкується як "Всесвітній день Авіаціїї та Космонавтики". 
До цієї дати в бібліотеці для дітей підготовлено книжкову виставку "Небо зорями сіяє".

Історія

Українці зробили величезний внесок у розвиток світової авіації та космонавтики. Нині наша країна належить до авторитетних авіакосмічних держав, де створюється та розвивається авіаційна та космічна техніка. 

Саме в Україні тривалий час працював творець першого у світі літака Олександр Можайський. Київський інженер Федір Гешвенд іще в 1887 році спроектував перший в історії людства реактивний літак. 23 травня 1910 року літак К-1 київського конструктора Олександра Кудашева здійснив перший у Росії повноцінний політ. Із Києва «вилетів» у велику авіацію уславлений авіаконструктор Ігор Сікорський. Тут будували перші у вітчизняній історії літаки брати Касьяненки – Євген, Іван і Андрій, а також Федір Терещенко. 

Предки теоретика ракетоплавання К. Ціолковського – вихідці з Волині, родичі гетьмана Северина Наливайка, чим учений дуже пишався. Полтавець Олександр Шаргей (Юрій Кондратюк) у 1917 році, випереджаючи час на десятиліття, запропонував спосіб досягнення поверхні великих небесних тіл за допомогою відокремлюваного від космічного корабля посадково-злітного модуля. Саме з легкої руки видатного українця – авіаконструктора Сергія Корольова відбувся перший у світі політ у космос Ю. Гагаріна. А першим українцем, який побував у космосі, був Павло Попович.

19 листопада 1997 року стартував американський космічний корабель «Колумбія», у складі екіпажу якого був 46-річний
Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України. Цікаво, що під час перебування на орбіті в «Колумбії» звучали українські пісні. Члени екіпажу навіть почали вивчати українську мову, так їм сподобався спів.
Космічне сьогодення
За роки незалежності Україна впевнено посіла своє місце серед провідних космічних держав світу. Сьогодні ми випускаємо найрізноманітніші ракетоносії. Від "космічної малолітражки” - типу "Циклон-3” (супутники до 600 кг), до важкої "космічної фури” "Зеніт-2 SLВ”, здатної вивести на орбіту до 14 тонн. На базі балістичної ракети SS-18 "Сатана” створено мирні космічні носії серії "Дніпро”. Усього на трьох закордонних космодромах - Байконур, Плесецьк і "Сі Ленч” - експлуатуються п’ять українських ракетно-космічних комплексів: "Циклон-2”, "Циклон-3”, "Зеніт-2”, "Зеніт-3SL”, "Дніпро”, якими, з 1991 року здійснено майже вісім десятків пусків, та виведено на орбіту понад півтори сотні супутників. На сьогодні Україна контролює 10% ринку космічних послуг.
Останнім часом з’явилася інформація про те, що НКАУ планує разом з НАСА розпочати нову спільну Місячну програму... Адже сьогодні космічні дослідження - це не лише престиж держави, але й надзвичайно прибутковий та перспективний бізнес. Потенціал поки що є.

12 квітня 1961 року
Перший космонавт планети Юрій Гагарін