середа, 24 квітня 2013 р.

Чорнобиль - це наш нестримний біль...


                                                                 Ти відомий сьогодні кожному –
 Не ім'ям своїм, а бідою.
 Тою вулицею порожньою
 Понад прип'ятською водою...
 Мій Чорнобиль! Зелений пагорбе!
 У якому ти жив сторіччі!
 Запеклись перестиглі ягоди,
 Наче кров, на твоїм обличчі.
(Білий І. "Ти відомий сьогодні кожному")

      Чорнобильська трагедія... Ось уже 27 років дзвони Чорнобиля стукають в наші серця. Змушують нас зупинитись і озирнутись в той страшний 1986-й... 27 років минуло відтоді, а пам'ять наша зберігає все до найменших подробиць, бо надто вражаючими і болючими були ці подробиці.     
       Скільки зламаних доль? Скільки сиріт, що втратили батьків, скільки ненароджених  дітей, скільки нових хвороб?  Чорнобиль... Це  35 тисяч забраних життів, це мільйони людей, які постраждали від радіації. Це виведена з господарського обігу частина території України - сільськогосподарські землі , лісові масиви та водоймища - мертва зона, "зона відчуження" в  2712 кв.км . 
      Проходять роки після аварії на ЧАЕС. А біль не 
вщухає, тривога не покидає людей. Ще довго ми будемо відчувати на собі  наслідки трагедії, ще довго чутимемо її дзвони. Вони лунатимуть за тими, кого вже немає, кого не стане завтра, хто заплатив за чиюсь помилку своїм здоров’ям, життям. Доземно схиляємося в подяці перед ліквідаторами цієї

вівторок, 23 квітня 2013 р.

Історія походження та виготовлення писанок

Готуємося до свята
Яйце завжди було загадкою для людини: неживе, воно давало початок новому життю. Тому
Крашанка
його почали вважати символом самого життя, уособлення чарівної сили добра.
Наприклад, у давньогрецькій легенді стверджується, що Всесвіт виник із велетенського яйця, яке знесла богиня Ерінома: з однієї частини шкарлупи утворилася Земля, з другої - небо, з жовтка - Сонце і зорі, з білка - Місяць.
Легенда
...Колись Ісуса Христа поховали, вхід до гробу привалили великим каменем і поставили варту.
Понтій Пілат снідав, коли до нього прибігли  перелякані вартові й повідомили, що Христос воскрес. Пілат не повірив цьому і відповів, що як не може з чорного стати біле, так не може мертва людина воскреснути, й наказав вартових стратити. Але цієї миті яйця, принесені до сніданку, почервоніли. Тоді Пілат подарував вартовим по крашанці та звелів сповістити всіх, що Христос воскрес.
Дряпанка
Крапанка
 Писанці вже понад тисячу років. Звичай розписувати писанки походить ще з дохристиянських часів. Україна здавна славилася самобутнім мистецтвом - писанкарством.
Удосконалюючись протягом багатьох століть, вона стала надбанням національної культури, тому відома в усьому світі. Разом із нашими земляками, які шукали кращої долі за межами рідної землі, українська писанка потрапила до інших країн.
Колекції їх є в Лондонському королівському музеї, Краківському та Празькому музеях.
Мальованка

понеділок, 22 квітня 2013 р.

Нагородження переможців Обласного конкурсу «Краща книга Полтавщини - 2012».


  19 квітня 2013 року в приміщенні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П.Котляревського відбулася урочиста церемонія нагородження переможців Обласного конкурсу «Краща книга Полтавщини - 2012».
  Вітати письменників та видавців вирішили у переддень Всесвітнього дня книги й авторського права, який відзначають 23 квітня.
 Цей конкурс започатковано Полтавською обласною державною адміністрацією в 2007 році. Ідея проведення конкурсу належить обласній громадській організації – Спілки краєзнавців. Враховано також побажання численних видавничих організацій Полтавщини.
 Метою конкурсу є підвищення рівня книговидавничої справи на Полтавщині, покращення якості книжкової продукції, сприяння задоволенню культурно-освітніх потреб населення, популяризація творчості місцевих авторів, виховання культури читання та любові до книги.

   Перед початком урочистої церемонії всіх присутніх привітав голова журі, директор Департаменту комунікацій та зв’язків з громадськістю Полтавської ОДА Микола Перепелиця. Він повідомив, що було нелегко визначити переможця.
«Вихід книги – це вже подія, а якщо це видання до того ж стає лауреатом – то це ще більш вагомо. Тільки дорученням  до кращих народних традицій і моральних цінностей нашого народу  ми будемо потужною нацією, і країна стане успішною і в цьому, я впевнений, буде сприяти і допомагати книга».    
  Оскільки ідея проведення подібних конкурсів належить громадським організаціям, в журі конкурсу входять представники Спілок краєзнавців, журналісти, а також фахівці видавничої справи, представники державних установ – спеціалісти державного архіву, освітяни, бібліотекарі та 
книгорозповсюджувачі.
  Конкурс проводиться у таких номінаціях: «Краще історико-краєзнавче видання», «Краще навчальне видання та підручники», «Краща поетична збірка», «Краща прозаїчне видання», «Краще видання для дітей та юнацтва», «Культура та мистецтво», «Гран-прі» обласного конкурсу «Краща книга Полтавщини».
  Цей конкурс для Полтавщини вже став традиційним. Його з нетерпінням чекають видавці, поліграфісти, науковці, письменники, поети, журналісти, громадськість. З кожним роком збільшується кількість конкурсантів, кількість представлених видань.  Цього року на розгляд журі було представлено 59 видань.
Гран-прі отримала книга «Андрій Сербутовський», авторами  якої є Олександр Білоусько та Олексій Петренко.
  У четвертій номінації — „Краще прозаїчне видання”
І місцеприсуджено нашому місцевому краєзнавцю Євгену Павловичу Бутенко книгу „Горошинці, козаки і воїни”, видано та друк: ТОВ „АСМІ” 


 

вівторок, 16 квітня 2013 р.

Мультики


Бібліотечна пісня
Як грати в книги
Грицькові книжки

20 квітня День навколишнього середовища.

Бібліографічна довідка
Земля — не рабиня наша, а мати.
Сонце — не вітчим, а рідний батько,
Ліси — наші брати, річки — сестри.
Дощі, вітри, сніги — добрі гості.
А ми на своїй планеті —
Не тимчасові мешканці, а мудрі господарі!                                             В.Симоненко
Хто не знає слів маленького принца, героя Сент-Екзюпері: «Підвівся вранці, умився, опорядився — і відразу ж упорядкував свою планету». А що ж це насправді таке — упорядкувати свою планету — у нас мало кому відомо. Як і про те, що в третю суботу квітня відзначається День Довкілля. Одні джерела стверджують, що засновником цієї пам’ятної дати є Дж. Стерлінг Мортон, що у сорокових роках XIX століття переїхав зі своєю родиною в штат Небраска. На новому місці вони побачили безкрайні прерії із самотніми деревами, що повинні були піти на будівництво будинків і дрова. Мортон і його дружина відразу ж зайнялися посадкою дерев і розгорнули з цього приводу цілу кампанію. У 1872 році ентузіаст запропонував призначити день, який би громадяни штату присвячували озелененню. Інші ж пов’язують День Довкілля з ім’ям Пола Уінера, який переконав своїх співгромадян з міста Санта-Барбари кинути всі справи і негайно почати ліквідацію наслідків розливу нафти. 2‑й ведучий. З 1970 року основним заняттям тих, хто відзначав цей день, стала пропаганда значимості навколишнього середовища. А з 1972 року Генеральною Асамблеєю ООН засновано День Довкілля. Зараз його ударною працею відзначають жителі близько 170 країн світу. За традицією в цей день усі бажаючі упорядковують і озеленюють свої двори і вулиці. У 1990 році День Довкілля було проголошено міжнародним. Тоді ж ця назва вперше пролунала і в Україні.
    У нас в Україні, згідно з Указом Президента,  в третю суботу квітня відзначається День Довкілля. Всесвітній День Довкілля — це подія з різноманітними акціями по всій Землі.

неділя, 14 квітня 2013 р.

Нові надходження

квітень
Література для дітей середнього та старшого шкільного 


Князі України [ Текст]/ авт.- упоряд. Фелікс Левітас. К.: Казка, 2012.- 64 С.
   Перед тобою книжка "Князі України". Коли ти прочитаєш її, то здійсниш свою першу подорож історичними стежками нашої країни. Гортаючи сторінку за сторінкою. дізнаєшся багато цікавого: як жили й боролися за свободу наші предки - слов'яни. про мудрих і непереможних князів Русі-України та про їх великі державні й військові справи. Герої цієї книжки - державотворці, полководці, прості воїни - реальні історичні постаті.


Керролл Л. Аліса в Задзеркаллі [Текст] : для молод. і серед, шк. в. / Л. Керролл; пер. з англ. В. Г. Наріжної; іл. Є. Г. Гапчинської. - Харків: Фоліо, 2012, - 157 с.
Гортаючи сторінки цієї яскравої, з веселими і кумедними малюнками книжки, читач разом з дівчинкою Алісою потрапить у захоплюючий світ Задзеркалля, познайомиться з його незвичайними мешканцями - шаховими фігурами, задзеркальними комахами, Женчичком і Бренчичком, Бовтуном- Товстуном, Левом, Однорогом та багатьма іншими, яких ще у XIX столітті створив відомий англійський письменник і математик Льюїс Керролл (1832-1898).


Чемерис. В. Л. Фортеця на Борисфені [Текст]: іст. роман / В. Л. Чемерис; худож.-іл. С. В. Кривенченко. - Харків: Фоліо, 2012. - 443 с.
(Історія України в романах).
Що може бути цікавішим за її величність Історію? Тільки Історія, про яку розповідають цікаво, небайдуже та неупереджено. Саме так, як це робить Валентин Чемерис (нар. 1936) - відомий український письменник, автор багатьох історичних та фантастичних романів і оповідань, лауреат літературних премій.
Роман "Фортеця на Борисфені" присвячено досить невеликому проміжку часу в українській історії. Невеликому, але дуже важливому, який став предтечею Великої Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Події починаються з літа 1635 року, коли запорожці на чолі з гетьманом Іваном Судимою зруйнували Кодацьку фортецю на Дніпрі, і закінчуються Кумейківською битвою, під час якої українці гідно боронили свою честь та землю від польської шляхти, і тільки зрада не дала їм можливості перемогти...

Читайте і перемагайте !

Під таким девізом 10 квітня 2013 року у районній бібліотеці для дітей відбувся II-й етап Всеукраїнськоко конкурсу
дитячого читання «Найкращий читач району 2013 року». 

Виборювати звання «Найкращого читача району 2013 року» з’їхалися 18 учасників (учні 6-7 класів) переможці I-го етапу конкурсу «Найкращий читач села 2013 року». 


Кожному з них потрібно було: захистити щоденник читання, розповісти про прочитану улюблену книгу та відповісти на тестові завдання. 

 Хочеться відзначити високу загальну ерудицію учасників 
конкурсу, що говорить про любов до літературного слова і до читання взагалі. 



четвер, 11 квітня 2013 р.

Бібліографічна довідка "Україна і космос"



 12 квітня - День космонавтики
12 квітня 1961 року громадянин СССР старший лейтенант 27-річний Юрій Олексійович Гагарін на космічному кораблі "Восток" з космодрому Байконур у Казахстані вперше в світі здійснив орбітальный політ навколо Землі, відкривши епоху пілотованих космічних польотів. Він здійснив один оберт навколо земної кулі, який тривав 108 хвилин і приземлився поблизу поволзького міста Енгельса у Росії. Після завершення польоту Гагарін став відомий усьому світу, на його честь були перейменовані вулиці і зведені монументи в багатьох містах Радянського Союзу. За рішенням Міжнародної авіаційної федерації (ФАІ) 12 квітня святкується як "Всесвітній день Авіаціїї та Космонавтики". 
До цієї дати в бібліотеці для дітей підготовлено книжкову виставку "Небо зорями сіяє".

неділя, 7 квітня 2013 р.