вівторок, 31 березня 2015 р.

ДЕНЬ СМІХУ

 ДОВІДКА
Завтра жителі планети Земля відзначатимуть День Сміху. Перші згадки про день на честь Бога сміху відносяться до Стародавнього Риму.
  Є версія, що в давнину цей день вважався днем пробудження домового. Щоб його умастити, домочадці готували смачні страви, а також веселі видовища і розіграші. З часом про домового забули, а традиція жартувати, розігрувати і обманювати залишилася. Як залишилася приказка – першого квітня нікому не вірять.
Традиція першоквітневих жартів і розіграшів в Європі з'явилася в XVI столітті. У Франції в 1564 році Карл IX видав указ, що приписував перенести Новий рік з 1 квітня на 1 січня. Деякі люди продовжували справляти новий рік першого квітня і над ними жартували, даруючи їм порожні подарунки. Сонце в цей час знаходилося в сузір'ї Риб. C тих часів забавні витівки у Франції стали називати "квітнева риба".
  Коли і ким це свято було завезене до нас точно не відомо, але у творах багатьох письменників і поетів з кінця XVIII століття з'являлися рядки про першоквітневі розіграші.
  На перше квітня жартують всі, так що будьте насторожі. 
   Вітаю всіх з наступаючим Днем сміху! Хороших жартів вам, багато щирого сміху, на всі щоденні проблеми дивитись з оптимізмом і гумором!!!

КНИГИ ПРО ІСТОРІЮ ДНЯ СМІХУ 

Шкода, М.Н. Свята моєї Батьківщини [Текст]: Дитячий календар ілюстрований / М.Н. Шкода. - Донецьк: ТОВ ВКФ "БАО", 2007. - 176 с.: іл.
Анотація. Історія свят — це, мабуть, найцікавіша сторінка світової культури. Свята бувають різні — релігійні, державні, професійні, сімейні. Кожне свято — це радість, щире спілкування, розваги та частування. Усі вони пов’язані з давніми традиціями та визначними історичними подіями. До цього ілюстрованого видання ввійшли розповіді про всі святкові дні, які ми відзначаємо в Україні. Видання розраховане на школярів, їхніх дбайливих батьків, учителів та всіх, хто цікавиться вітчизняною культурою та історією.

 
Шкода, М.Н. Традиції і свята українського народу [Текст] /М.Н. Шкода. - Донецьк: ТОВ ВКФ "БАО", 2009. - 384 с.: іл.

Анотація. Пізнавальне видання познайомить маленьких українців з традиціями і святами, що дійшли до нас із минулого, церковними, новітніми, державними, що виникли за часів незалежності України, професійними та сімейними. У книжці запропоновано безліч цікавої і корисної інформації про знаменні події, їхню історію.
Видання стане в нагоді учням шкіл на уроках народознавства

неділя, 22 березня 2015 р.

ЛІТЕРАТУРНЕ СВЯТО "МИ ДО ТЕБЕ, КАЗКО, В ГОСТІ ЗАВІТАЛИ"


 Діти дуже люблять слухати казки, а дорослі з великим задоволенням розповідають, читають їх дітям. Казка жила, живе і вічно буде жити. Вона буде існувати стільки, скільки будуть жити люди.
 Казка буває сумна і весела, казка навчає нас розуму, висміює ледачих і хвальків. Дарує щедрість, багатство хорошим людям. 
 У світлому та затишному приміщенні бібліотеки чекали бібліотекарі Платоненко Ю.В. та Шумейко на своїх маленьких відвідувачів. Працівники  допомогли побувати у казці учням 2 - х класів Семенівського НВК № 1 на літературному святі "Ми до тебе, казко, в гості завітали". Діти з цікавістю перегорнули сторінки улюблених книжок, зустрілися із улюбленими ляльковими героями і, звичайно, побачили, як, у котрий раз, добро, перемагає зло. Так, розпочався тиждень дитячого читання: «Хай Україна вся читає, бо книга нас усіх єднає»
 Головним завданням будь-якої лялькової вистави є вміння розважити глядачів, а часом не лише спонукати посміятись, а й поміркувати. На святі діти переглянули лялькові вистави: «Вередій», «Колобок», «Котик і півник», «Пих», «Коза - дереза», «Ріпка» вони прийшлися до вподоби маленьким глядачам.
 Цікавим доповненням стала захоплююча віртуальна-вікторина «У казки на гостинах» яку провела бібліограф бібліотеки  Базир Т.М.
 Весело та радісно було в цей день в бібліотеці. Діти, які побували на святі мали змогу записатися до бібліотеки і взяти книжки додому. Всім дуже сподобалося, про що свідчили слова вдячності від наших маленьких користувачів.
 Тож, запрошуємо усіх бажаючих маленьких читачів та їхніх батьків до нашої бібліотеки, де кожен знайде для себе потрібну інформацію. Ми завжди раді зустрічі з Вами! Ласкаво просимо!
 Казка – це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки. Вивчайте і переказуйте. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і після нас, хай виховують нас і вчать, як треба жити по правді.

середа, 18 березня 2015 р.

МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ

Максим Рильський — один з найвидатніших поетів України XX століття. У свідомості багатьох поколінь його ім'я утвердилось як ім'я поета-класика, творчість якого не втрачає свого значення з часом, бо оспівує вічні цінності: правду, любов і красу, що стали духовною основою творчості поета.
Максим Рильський народився 19 березня 1895 року в Києві, але ріс у Романівці на Сквирщині. Його батько Тадей Рильський був сином багатого польського дворянина Розеслава Рильського і княжни Трубецької, мати — неписьменна, але талановита і співуча селянська дівчина з села Романівни.
  Максим Рильський (на­званий батьком на честь Максима Залізняка) увібрав найкращі риси вдачі своїх батьків. Як син українського дворянина-інтелігента, майбутній поет одержав до­машню освіту. Він виховувався під пиль­ним наглядом батька, який помер дуже рано (на восьмому році Максимового життя), але передав синові аристократичну куль­турну спадщину, почуття власної гідності і віри в себе, поєдна­не із скромністю. Тадей Рильський забезпечив синові і приват­ну гімназію в Києві з хорошими вчителями, і знання іноземних мов та культур.
  Максим виростав у дворянському оточенні української інтеліген­ції — Лисенків, Страрицьких, Косачів, Ревуцьких. Його дитинство минало в мистецькому середовищі серед книжок та музики — з од­ного боку, і романівських краєвидів та сільського оточення — з дру­гого. Змалку Максим відчував у собі хист до поетичного слова. У сім років хлопчик написав свій перший вірш «Прошак»:
Ішов прошак обідраний,
Од всіх людей обижений,
Шкода мені прошака,
Що у нього гірка доля така.
Але я проти Бога не йду,
А за старця
Молюсь і ввечері і вранці.
  Віршик простий, наївний, але з нього видно, яким зростав
май­бутній поет. Ці простенькі рядки сповнені співчутливості, доброти і людяності.
ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНА ДОВІДКА 
"ВЕЛИКИЙ ГРАНОСЛОВ СВОГО НАРОДУ" (УРИВОК)

четвер, 12 березня 2015 р.

ТРЕНІНГ ВИВЧЕННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ СИСТЕМИ МОНІТОРИНГУ ПУБЛІЧНИХ БІБЛІОТЕК УКРАЇНИ (ЕСМаР) В ПОЛТАВІ

12 березня 2015 року на базі Полтавського регіонального тренінгового центру відбувся одноденний тренінг з вивчення електронної системи моніторингу базової мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР) для бібліотечних працівників Оржицької та Пирятинської районних ЦБС, Семенівської ЦРБ, а також спеціалістів відділів культури цих районів.
Під час тренінгу навчились: переглядати статистику подану бібліотеками; повертати на редагування звіти відповідальним особам; консолідувати статистику за допомогою фільтрів; експортувати дані звітів бібліотек в Excel для більш глибинного аналізу; розсилати масові повідомлення на електронну пошту; створювати та редагувати дані користувача; автоматично створювати звіт за формою 6-НК.
На практиці кожен учасник мав змогу заповнити звіт своєї бібліотеки, що дало можливість детальніше ознайомитись із системою.
Тренінг проводився працівниками обласної бібліотеки Н.В. Влезько, Л.І. Чорноволенко, які детально ознайомили учасників тренінгу із офлайн додатком. Розробленого для використання бібліотеками, які на момент подачі електронної звітності ЕСМаР не мають фізичного доступу до мережі Інтернет.

вівторок, 10 березня 2015 р.

А ВИ ЧИТАЛИ КНИГУ?

 Герланець, Валерій. Чудовисько з озера [Текст] / В. Герланець. – Донецьк: Донбасінформ, 2011. – 64 с.

Зміст. До збірника увійшло вісім казок для дітей дошкільного віку. Головні герої твору – тварини, більшість з яких дітлахи, які товаришують між собою. Не зважаючи на те, що книга перекладена українською, у неї дуже гарна мелодійна мова.
«Яка на смак літера «О»?
Як привабити дитину до читання і рахування? Складно. Навіть якщо це не дитина, а маленьке собача або кошеня з казки. Особливо коли малеча вміє кожне твоє слово жартома обернути проти тебе.
«– От розв’яжи таку задачку: я даю тобі одну кісточку...
– Давай, – облизнувся цуцик і радісно заметляв хвостом.
– ...а потім ще дві. Скільки в тебе буде кісточок?
– Жодної! – випалив Бориско.
– Чому жодної? – здивувалася мама.
– Бо я всі ці кісточки з’їм! Швидко-швидко!» (С.6).
І як піти проти такої логіки? Та саме завдяки емоціям можливо опанувати абетку, бо, наприклад, літера «о» є у смачній кісточці, а для киці вона гладенька і кругленька, як мишка.
«Чудовисько з озера»

четвер, 5 березня 2015 р.

ШЕВЧЕНКО - ПОЕТ І ХУДОЖНИК УКРАЇНИ

  Неперевершений світоч української культури, геніальний поет, художник, мислитель Тарас Григорович Шевченко відомий в історії України як непохитний борець за її державну незалежність та політичну самостійність, за повне визволення українського народу від національного й соціального гноблення. Його пройняті демократичними ідеями твори набули популярності серед громадськості та широких народних мас. Тарас Шевченко піднісся до вершин людського духу, до вершин вселюдської любові, бо був найбільшим патріотом України, заповідав нам любити свій народ, плекати свою культуру. Забуваються усі лиха важкого Тарасового дитинства, але чомусь назавжди запам’ятовується той епізод, коли він, малий і босий, вийшов за село і пішов до обрію - шукати залізні стовпи, що підпирають небо. Мабуть, ця пригода й була символічним початком життя Великого Кобзаря.
 До вашої уваги бібліографічні рекомендації "Шевченко - поет і художник України", якщо вас зацікавило, звертайтеся   в бібліотеку для дітей.

"Шевченко – поет і художник України" [Текст]: Бібліографічні рекомендації/ укладач Т.М. Базир. - Семенівка, 2015. – С.20
  У бібліографічних матеріалах представлено видання що сприятиме вивченню творчості Т.Г. Шевченка, а також значення постаті у творчому спадку Великого Кобзаря для нашого часу. 
 Видання розраховане на широке коло користувачів і бібліотечних працівників.

середа, 4 березня 2015 р.

ЧИ ЛЮБИТЕ ВИ ТАЄМНИЦІ?

  Чи любите ви таємниці? Особливо якщо вони чужі...
 Бо у кожного хлопця й кожної дівчини завжди знайдеться купа пригод, загадок, неймовірних та несподіваних історій, які нікому не треба знати. Ну хіба що найближчим друзям їхніх друзів.
 А хто не повірить у прочитане - то як собі хочете. Адже насправді (ми з вами це знаємо) на світі буває ВСЕ! Надзвичайне і дивовижне, фантастичне й детективне, казкове і правдиве...

ПРОПОНУЄМО ПРОЧИТАТИ:

Волинська, І. та Кощєв, К.
Ірка Хортиця - надніпрянська відьма [Текст] /І. Волинська та К. Кощєв . - Харків: Веста Видавництво "Ранок", 2007. - 512с.

Анотація. У першій книзі, «Сезон полювання на відьом», знайомимося зі школяркою Іркою, котра мешкає з бабцею на околиці міста й просто таки захлинається у вихорі найпідозріліших подій. Вона от-от має довідатися про власний відьомський дар, нею з доброго дива переймаються зловісні пси-ярчуки та приблудний очеретяний кіт, незнайомці запрошують у відьомську школу, а згодом і взагалі викрадають… І це лише початок, бо Ірці тут-таки доведеться екстерном засвоювати небачені відьомські трюки, затямити, що відання є допоміжною галуззю бізнесу з дуже жорсткою конкуренцією, та довідатися різницю між робленими та природженими відьмами, здобувши собі ворогів у одних і других. На щастя, поруч із Хортицею постійно опиняються друзі: тиха розумниця Тетянка та замріяний рольовик із іграшковим мечем Богдась, тож усім нам чотирьом, заледве переводячи подих, таки вдається дотягнути до другої повісті, «Відьмин дар». Тут сирота Ірка починає більше довідуватися про химерні хитросплетення своєї родини, зокрема й бабусю-відьму, а на голови відважної трійці перегортається черговий ківш жаских чудасій: на їхньому першому купальському шабаші бавляться справжні мавки, похитується ієрархія русалок і безіменних, милі котенята виявляються прокуреними буркотливими антипками, а на завершення вечора полонена стара відьма, помираючи, передає свій дар приголомшеній Тетянці. Чого тільки не буде далі: в полювання за дівчатами кидаються песиголовці й оскаженілі роблені відьмочки, мерці встануть зі своїх могил, а покутник визволятиме друзів із біди. На порятунок несподівано прийде навіть примарний байкер, малий Богдась виявиться не таким простим, як гадалося, а от наміри цілого спецзагону міліціянтів-вовкулаків іще доведеться з’ясувати.

неділя, 1 березня 2015 р.

МУЗИЧНІ ТАЄМНИЦІ ШОПЕНА


ДОВІДКА
205 років від дня народження Фридеріка Шопена (1810 – 1849), польського композитора, піаніста
Лише одного музичного інструменту – фортепіано – вистачило Шопену, щоб розкрити музичні таємниці своєї геніальної душі. Вся барвистість романтичного світовідчуття, все те, що зазвичай вимагало для свого втілення монументальних композицій (симфоній або опер), геніальному композитору та піаністу вдалося виразити у фортепіанній музиці (творів за участю інших інструментів, людського голосу або оркестру у Шопена одиниці).
Весняний вальс від Шопена
Фридерік Шопен (з пол. Fryderyk [Franciszek] Chopin, іноді Szopen; з фр. Frederic [Francois] Chopin) народився 1 березня 1810 неподалік від Варшави, столиці Польщі, в містечку Желязова Воля. Мати Шопена – Юстина Кшижановська – була полькою, батько – Ніколя Шопен – французького походження. Сім’я Шопена жила в маєтку графа Скарбека, де батько служив домашнім учителем.
Після народження сина Ніколя Шопен отримав місце вчителя у Варшавському ліцеї, і вони усією сім’єю переїздять до столиці.
Маленький Шопен ріс в оточенні музики. Його батько грав на скрипці і флейті, мати добре співала і трохи грала на фортепіано. До п’яти років хлопчик уже впевнено виконував нескладні п’єси, розучені під керівництвом старшої сестри Людвіки, а на восьмому році життя Шопен почав складати власні композиції.
21 лютого 1818 року його запросили брати участь у концерті, організованому у Варшаві Товариством благодійності. З цього

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КІШОК

  Ці милі, по більшості пухнасті і ласкаві тварини, давно і по праву заслужили у людей повагу й любов. На сьогоднішній день,  налічується близько 256-ти порід домашніх кішок, кожна з яких володіє своєрідним набором достоїнств і якостей, що дозволяють їй залучати до себе все більше і більше уваги з боку численних любителів і заводчиків цих прекрасних створінь.
  Кішка супроводжує людину на землі напевно від самого початку історії людської цивілізації. Вона може бути вимоглива до себе і до оточуючих, навіть десь нав’язлива, проте завжди дотримується якихось, притаманних тільки їй одній, власних правил поведінки, які і досі дивують нас день у день. Скільки книжок написано про цих тварин? Скільки розповідей було екранізовано? Але ні одне оповідання, жоден фільм не може повною мірою передати унікальний характер, який склався у цієї тварини поряд з його коханою людиною. Так-так - кішки люблять людей. А як можна було б ще пояснити той факт, що вони нас досі не покинули? Їх любов ревна, вона сповнена турботи і тривоги, ніжності і глибокого небайдужості. Вони терплячі і уважні, іноді егоїстичні, але це тільки через нестачу уваги з нашого боку. Їм дуже часто немає справи до того, що робиться за межами їх місця проживання, але вони досконально знають той маленький світ, де їм випала честь проживати.


У цей День ми вітаємо всіх любителів кішок! Бажаємо їм, щоб їхні вихованці завжди були здорові і щасливі, ситі й доглянуті! Зі святом Вас!

РАДИМО ПРОЧИТАТИ:

Матюшкіна., К. 
Кіт да Вінчі пірати Кошмарського моря [Текст]: детектив / К. Матюшкіна. - К.: Національний книжковий проект, 2011. - 192С.:іл.

Анотація. Рятуйтеся, хто може! Біда! В нашому місті з'явилися пірати! Вони вкрали мій панцир! Вони вкрали рояль у шпака, ящики з підтяжками ховраха Шмутца й іще багато чого іншого! Вони вкрали книгу сови! Та найголовніше - вони взяли в полон білочку Бряку! Пірати у місті! Пірати скрізь! Пірати серед нас!