вівторок, 10 лютого 2015 р.

ПАСТЕРНАК БОРИС ЛЕОНІДОВИЧ

10 лютого – 125 років від дня народження Бориса Леонідовича Пастернака (1890–1960), російського поета.
Пастернак Борис Леонідович - російський поет, перекладач, прозаїк. Пастернак народився 10 лютого 1890 в Москві в сім'ї знаменитого художника Л.О. Пастернака і відомої піаністки Р.І. Кафуман. З самого дитинства Пастернак ріс в атмосфері музики, живопису, літератури. Його першим творчим захопленням стала музика, однак після шести років занять Пастернак залишив це заняття. У 1909 році Пастернак закінчує гімназію і вступає до Московського університету на історико-філологічний факультет. У 1912 році захопившись філософією, виїхав до Німеччини в Марбурзький університет, де відучився один семестр. У 1913 році Пастернак повертається до Москви, залишає заняття філософією і вирішує займатися поезією. У 1913 році Пастернак вперше друкується в альманасі «Лірика». У 1914 році випущений його перший збірник «Близнюк у хмарах». У 1917 році друга збірка - «Поверх бар'єрів». У цих збірниках чітко простежується вплив символізму і футуризму. У 1922 році Пастернак випускає збірку «Сестра моя - життя», який висунув Пастернака в ряд великих поетів сучасності. У
1920-і Пастернак публікує збірник "Теми і варіації" і починає роботу над романом "Спекторский". У ці ж роки Пастернаком створені поеми "1905" і "Лейтенант Шмідт". У 1928 році Пастернак починає писати автобіографічну повість "Охоронна грамота", закінчену через два роки. У 1931 році Пастернак здійснює поїздку на Кавказ. Результатом, якою став поетичний цикл «Хвилі». У 1930-і роки Пастернак займається в основному перекладами грузинських поетів, Шекспіра, Гете, Шиллера, Рільке, та ін. У перші місяці війни Пастернак пише патріотичні вірші: «Страшна казка», «Бобир», «Застава», «Переможець» та інші. Після евакуації в жовтні 1941 р - У серпні 1943года Пастернак повертається до Москви і здійснює поїздку на фронт, після чого створює нариси "В армії", вірші «Смерть сапера», «Ожила фреска», «Весна». У 1945 році Пастернак приступає до написання роману "Доктор Живаго", одночасно активно займаючись перекладами трагедій Шекспіра, «Фауста» Гете. В кінці 1950-х Пастернак завершує роботу над «Доктором Живаго» і пропонує його до видання в журналі «Новий світ», проте роман не був прийнятий. У 1957 році роман видається за кордоном, а в 1958 році Пастернаку присуджується Нобелівська премія. Після чого починається переслідування Пастернака, як з боку влади, так і з боку Спілки письменників, з членів якого Пастернак був виключений. В результаті розгорнулася цькування Пастернаку довелося відмовитися від Нобелівської премії. Все це не могло не позначитися на його здоров'ї. 30 травня 1960 в селищі Передєлкіно Б.Л. Пастернак помер після важкої хвороби.

МУЗИКА:
 
Зимова ніч - романс на вірші
Пастернака


РАДИМО ПРОЧИТАТИ:
Пастернак, Б.Л. Доктор Живаго [Текст] / Борис Леонідович Пастернак. - Москва: ЕКСМО-ПРЕС, 2001. - 253с.
Анотація. «Доктор Живаго» - підсумкове твір Бориса Леонідовича Пастернака, удостоєного за цей роман в 1958 році Нобелівської премії з літератури. Роман, що з'явився, за власною оцінкою автора, вершинним його досягненням, втілив у собі пронизливо щира розповідь про моральному досвіді покоління, до якого належав автор, а також глибокі роздуми про історичну долю країни.

Русская советская поэзия [Текст]: Хрестоматия. - Л.: просещениу. Ленингр. отд-ние, 1988. - 561с.
Хрестоматия включает произведения русских советских поэтов А.Блока, Д.Бедного, В. Маяковского, С.Есенина, Б. Пастернака, М.Светлова, К.Симонова, А.Твардовского, Е.Евтушенко, Н.Рубцова и других.