Трилогія про пригоди Незнайки була написана в 1953-65 роках минулого століття. Так вже вийшло, що кожна з книг була розрахована на більш дорослого читача, ніж попередня. Перша, «Пригоди Незнайка та його друзів», описує ідилічне життя-буття коротунів в Квітковому місті. Це дійсно ідилія, або краще сказати, утопія – дитячі проблеми і їх прості рішення. Книга хороша «від двох до п’яти», коли в саме припадають ілюстрації питань, чи можна хлопчикам дружити з дівчатками, або що таке вірші, або чому не можна брехати. Та безліч їх, таких простих для дорослих, але таких неочевидних для дітей проблем і питань – на кожен з яких книга Носова дає чітку і виразну відповідь.
Друга частина, «Незнайко в Сонячному місті», вже
розрахована на дитину дорослішу. Глави довші, питання складніші: наприклад, чому буває погано бездумних наслідків, або від чого навіть хороші, але безвідповідальні люди доставляють іншим людям так багато проблем. Незнайка з
подругою Кнопочкою і приятелем Строкатим потрапляють в Сонячне місто – ідеальний прообраз комуністичного майбутнього, де все безкоштовно, праця в задоволення, а технічні новинки приголомшують незвичного глядача. Цей візит, немов камінь, кинутий у воду, починає впливати на всіх інших коротунів, і нарешті вже треба вплив доброго чарівника, щоб все поправити. Втім, все закінчується добре.
Остання частина трилогії буде цікава вже підрослим дітям, від десяти до чотирнадцяти років, а то і старше. Багато дорослих читачі зізнавалися, що книга «Незнайко на Місяці» своїми деталями дуже неприємно втілилася для них в реальність: те,
що виглядало частиною веселих пригод казкового чоловічка,
раптово в 90-х роках прийшло в життя тільки що не буквально. Це було вже зовсім не так весело. … Цього разу Носов описує не патріархально-буколічне Квіткове місто, і не прогресивно-світле Сонячне місто: Незнайка з друзями потрапляє на Місяць, де місцеві мешканці, такі ж коротуни, побудували свого роду капіталізм. У книзі пояснюються вже не прості максимуми життя; скоріше наочно ілюструється, до чого призводить формула «товар-гроші-товар», і у що вона вироджується, якщо це нічим не обмежувати. Чому в суспільстві виникають організації, спрямовані тільки на обман інших людей. Чому в такому суспільстві є жебраки … І багато інших незручні запитання, які підросла дитина задає батькам після зіткнення з неприємними сторонами життя.