субота, 17 серпня 2013 р.

Преображення Господнє (Яблучний Спас або Другий Спас)


Це свято церква називає другим Богоявленням. Відзначають його з четвертого століття, коли цариця Олена, мати імператора Костянтина Великого, побудувала на горі Фавор храм на спомин про велику подію.
За Біблією, Ісус Христос   разом зі своїми учнями піднявся на вершину цієї гори і почав молитися. Під час молитви його лице просяяло, ніби сонце, а одяг зробився білим і блискучим, як світло. У блаженному сяйві Він здійнявся на небеса й почули його учні голос Всевишнього, який сповістив, що Ісус є намісником Бога на землі. Саме це і переконало їх у надприродній місії Христа. Звідси й назва свята — Преображення Господнє.

У народі це свято більше відоме як Яблучний Спас. Цього дня колись одягали білий одяг, брали великодні кошики з плодами саду й городу та пишні букети з колоссям жита або пшениці і вирушати до церкви святити все те, що дала мати-земля: яблука, виноград, груші, горох, картоплю, огірки, помідори тощо.
Приказки з нагоди Спаса:
  • Прийшов Спас – бери рукавиці про запас.
  • Спас – усьому час.
  • До Спаса та й рукавиці до паса.
  • Прийшов Спас – пішло літо від нас.
  • Перший Спас час припас, Петро і Павел – два прибавив, Ілля-пророк – три приволок.
  • Як прийде Спас, то комарам урветься бас, а як прийде Пречиста – забере їх нечиста.
Наша бібліотека підготувала для своїх користувачів тематичну полицю «Прийшов Спас...», ознайомившись з якою, Ви зможете краще і більше дізнатись не лише про Спасівку, а й інші свята, звичаї, обряди, символи та традиції українського народу, які формувались протягом багатьох поколінь нашими предками. За бажанням Ви можете, також, cкористатися Інтернет-ресурсами бібліотеки. Таким чином, кожен бажаючий зможе не тільки поповнити свої знання, а й збагатити свій духовний світ. 
Вітаємо Вас зі Святом - нехай у Ваших серцях буде радість й щастя... любов і віра..