четвер, 27 червня 2013 р.

Основа життя - мій закон основний.

 
Ми святкуємо День прийняття Конституції України. Важким і довгим був шлях нашої держави до справжньої незалежності. Скільки крові і сліз було пролито нашими земляками, щоб сьогодні  око милував синьо-жовтий прапор і Володимирівський тризуб, щоб могли ми вільно, на повен голос заспівати «Ще не вмерла Україна».
Конституція – це Основний Закон держави, що має найвищу юридичну силу і встановлює засади політичної, правової та економічної систем держави.
Безперечно, сам факт прийняття 28 червня 1996 року Верховною Радою України Конституції України не вирішує автоматично всіх сьогоденних проблем України. Проте маємо нині добрий ґрунт для розбудови України як держави для людини.
За таких умов знання історико-правових традицій стражденного шляху, пройденого нашою Україною, є надзвичайно корисним та вкрай необхідним.
В часи княжої Країни Русі найважливішою пам'яткою, що зберегла давні норми звичаєвого права, була «Руська правда». Написавши в 1016 році «Правду і статут», Ярослав Мудрий визнав високе покликання Права і Суду в суспільстві. Вищою судовою інстанцією в ті часи був сам Київський князь, Ярослав Мудрий. В нормах звичаєвого права «Руська правда»» вказувалося, що люди України-Русі цінують людську честь, з гнівом ставляться до злодіїв та убійників, шанують старших, не запроваджують кари смертної. Найтяжчою карою для українців є вигнання з рідного краю. Поділено Україну на «уділи», і до кожного уділу призначено одного сина князя. На жаль, сини Ярослава Мудрого по батьківській смерті не жили у згоді, почалась феодальна роздробленість держави.
Занепад Київської Русі, пов'язаний передусім із наслідками нашестя татаро-монгольського іга, зупинив процес творення власної державної організації українського народу.
Домінуючою державницькою ідеєю Гетьманської України було вирвати Україну з-під влади Москви, з якою Гетьман БогданХмельницький в Переяславі підписав договір про співдружність.
Показовим правовим документом стала «Конституція» Пилипа Орлика, в якій задокументоване право України на самоврядування і незалежне існування. Конституція складалась з преамбули і 16 параграфів, де сформульовано головні принципи розбудови держави. В цій «Конституції» розглядалося питання чіткого означення кордонів держави. Також закладено принципи управління та діяльності органів державної влади. «Конституція» Пилипа Орлика діяла на Правобережжній Україні до 1714 року.
Становлення II Української держави зумовлено попередніми етапами національного відродження та політичними процесами, що відбувалися в Російській імперії.
3 часу створення Української Центральної Ради 17 березня 1917 року в Україні почався процес розбудови інститутів державності. Після видання чотирьох Універсалів Центральною Радою Україна ставала незалежною. Державне існування України ставало історичним у Конституції від 29 квітня І918р. Президентом України обрано Михайла Грушевського. Україна ставала Українською Народною Республікою. В державі проголошено такі демократичні принципи: свобода слова і друку, віросповідання, зборів, недоторканості особи. Відмінено смертну кару. Впроваджено 8-годинний робочий день. З огляду на складність ситуації в Україні, Конституція не мала шансу на успіх, та й з огляду права Основний Закон України доби Центральної Ради був недостатньо професійним. Про державність України в письмовій формі було заявлено також у прокламаціях Української Національної Ради у Львові 1918 року, в Акті Соборності України 22 січня 1919 року.
За радянських часів Українська Радянська Соціалістична Республіка мала чотири Конституції: 1919р., 1929р., 1936р., 1978р.
В основу всіх Конституцій Української Радянської Соціалістичної Республіки були покладені Конституції Союзу Радянських Соціалістичних республік, які приймались за декілька місяців до цього.
Ось декілька рядків з останньої Конституції УРСР. «Велика Жовтнева соціалістична революція, здійснена робітниками і селянами Росії під керівництвом Комуністичної партії на чолі з В.І.Леніним, ознаменувала кардинальний поворот і в долі українського народу.»
«Ставши на шлях соціалістичної революції, робітники і селяни України з допомогою російського пролетаріату повалили експлуататорський лад, розгромили буржуазно-націоналістичну контрреволюцію, вперше в історії створили свою державу – Українську Радянську Соціалістичну Республіку». Усі чотири Конституції УРСР були документами політичними і розроблялися спочатку в ідеологічних відділах Центрального Комітету Комуністичної партії Радянського Союзу. Враховуючи це, а також статус квазідержави, якою була Україна, ці Конституції з великим застереженням можна віднести до групи основних законів держави.
Поступ українського народу до утвердження суверенної і незалежної України завершився днем прийняття нової Конституції України - 28 червня 1996року.
Конституційне оформлення незалежності України перетворило український народ з носія суверенітету на його володаря, Українська держава посіла «серед держав світу осібне і рівне становище».
Згідно з Конституцією Україну проголошено демократичною, соціальною і правовою державою.
Нелегкий шлях України до правової демократичної держави, в якій ми прагнемо жити, починається сьогодні. І від нас залежить, як ми його пройдемо. Духовний провідник українців XX століття Ліна Костенко звертається до кожного співвітчизника: 
Хай буде все небачене побачено. 
Хай буде все пробачене пробачено. 
Єдине, що від нас іще залежить, — 
Принаймні вік прожити як належить.
На абоненті  нашої бібліотеки експоновано книжкову виставку до Дня Конституції України "Конституція України: новий відлік часу". Завітайте до нас і ознайомтесь з історією створення цього важливого документа нашої держави